Lama alpaka

Lama je krotké zvíře žijící vysoko v Andách především v Peru, v Chile, Argentině a Bolívii. Říká se jim také velbloudi Jižní Ameriky, protože jsou perfektně přizpůsobené na drsné klima, které v Andách vládne.  

Příroda je obdařila kvalitní vlnou (podobá se prachovému peří), která se používá v elegantním světě haute couture, a která je jednou z nejteplejších a nejjemnějších na trhu. Alpaky mají až 22 přírodních odstínů a oproti ovčí vlně jsou vlákna z alpaky 3x silnější a 7x teplejší. Vlna z alpaky je známá svými termoizolačními vlastnosti díky kterým skvěle funguje v teplém i chladném počasí, a proto ji lze nosit po celý rok.

Chov alpaky je šetrný k přírodě a zanechává minimální ekologickou stopu:

Chlupata-lama-lamicka-www.chlupatalama.cz Alpaky okusují pouze vrcholky trav, takže nenarušují vegetaci.

Chlupata-lama-lamicka-www.chlupatalama.cz Na rozdíl od koz a ovcí, které mají ostrá kopyta alpaky nepoškozují půdu a pastviny, protože mají na nohou měkké polštářky.

Chlupata-lama-lamicka-www.chlupatalama.cz Přirozené prostředí alpaky je 3 800 m nad mořem, kde je přirozené zásobování vodou.

Pro vlnu se chová především druh lamy v rodu „Vikuňa“ známá jako alpaka (celým jménem vicugna pacos), v kečuánštině známá také jako allpaka, paqo nebo paqocha. Alpaka má dvě plemena: 

lama-alpaka-suri-www.chlupatalama.cz       lama-alpaka-www.chlupatalama.cz                                                                                                                     

Pro úplnost je nutné dodat, že jedna z nejdražších přízí na světě srovnatelná s kašmírem pochází z lamy druhu vikuňa. Jedná se o volně žijící druh lamy, který se stříhá jednou za tři roky a zvíře je třeba odchytit rovnou v přírodě.  Na českém trhu v současné době není k dostání, ale pokud byste měli zájem tuto jedinečnou přízi vyzkoušet, neváhejte nás kontaktovat:) 

Zpět do obchodu